26 stycznia 2011

Małe- Wielkie podróże

Przekroczenie wieku 6 mc przez szczerbatka okazało się przełomem w jego/ naszym życiu:)
Pełza/ raczkuje już po całym pokoju, powoli przedziera sie przez barykadę pluszakową do kuchni:)

Wczoraj odbył swój pierwszy spacer na nóżkach:)

Tylko przytrzymując się moich palców podreptał przez cały pomój, kuchnię i skierował swe pierwsze kroki do.... KOTŁOWNI w której akurat działał MężoTat:)
Oj, ciągnie wilka do lasu- chciał zapewne tacie pomóc:)

Droga powrotna okazała się troszke trudniejsza. W kuchni napotkał piekarnik w którego szybie odkrył kolegę do towarzystwa i tu... nózki poległy:) Mama musiała już pomóc:)

Ach cóż za duma!!!

Tylko pozostaje mała niepewność... czy oby chodzenie dla 6 mc smyka nie będzie miało negatywnych skutków w przyszłości dla rozwoju jego nóżek??
Nasza Pani doktor gdy zobaczyła jak sam wstaje stwierdziła, ze poprostu go się nie zatrzyma w rozwoju i tylko gratulować siły. Ale jednak...

Jakby sie pojawiła tu na blogu jakaś świadoma w tym temacie doświadczona mama, proszę o rozwianie wątpliwości....

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

lekarz powiedział nam kiedyś tak NIE MOŻNA TAKIEGO MAŁEGO DZIECKA STAWIAĆ NA NÓŻKI. Ponieważ jest to duże obciążenie dla nóżek a przede wszystkim dla kręgosłupa

grzenio02@o2.pl pisze...

Cóż, każde dziecko jest inne- również lekarze mają różne podejście.
Nasza Pani doktor ( ponad 30 lat stażu, neonatolog II st i pediatra) stwierdziła, że Szczerbatek rozwija się wyjątkowo szybko, jest silny i dość chudziutki (tuż po urodzeniu podnosił główkę w pozycji na brzuszku, samodzielnie przekręcał się z boku na bok i utrzymywał główkę podnoszony do "odbicia"- zupełnie samodzielnie, nie dało się go inaczej ułożyć, w wieku 3 mc zaczynał pełzać, na nóżki stanął gdy miał 4,5 miesiaca podciągając się za moje palce, usiadł w wieku 5,5 miesiąca. Teraz siada, raczkuje, wstaje i chodzi bez naszej zgody i zgody lekarzy:)) i jest to jego norma. Od samego początku nie potrafił uleżeć w miejscu, jego nóżki ciągle fruwały w górze- od 2 mc w kącie prostym z tułowiem- więc mieśnie ma ujątkowo silne, zwłaszcza te przykręgosłupowe odpowiadające za utrzymywanie właściwej postawy ciała i odpowiedzialne za rozwój kręgosłupa.
I cóż ja na to mogę poradzić, że sam wstaje w łóżeczku i chodzi bez niczyjej pomocy- obecnie przytrzymując się jedną rączką. To samo przy meblach.
I co- związać dziecko by nie wstawało i hamować jego naturalny osobniczy rozwój??
Są różne dzieci, każde rozwija się indywidualnie i do każdego indywidualnie należy podchodzić.

Etykiety

AIO aplikacje na otulacz butelki i smoczki Candy rocznickowe Candy rocznickowe WYNIKI celiakia bezglutenu chemia w naszym życiu chusteczki myjki nawilżane- wielorazowe ciąża ciąża tydzień po tygodniu formowanka formowanki noworodkowe gatki wełniane hospitalizacja humor jak uszyc petitskirts jak uszyć Mei Tai - MT tutorial jak uszyć tutu jak zatrudnioć nianię- legalnie kalkulator ciąży i porodu Kalkulator powrotu do pracy po urodzeniu dziecka kaszka z mlekiem kieszonka kosmetyki dziecięce - skład chemiczny i ranking kulinaria łóżeczko - jakie? masaż logopedyczny mleko modyfikowane- gdy wyjścia innego nie ma jakie wybrać ? montessori metoda naturalna pielęgnacja naturalne pieluszkowanie Nie musi być drogo - ekologiczne i ekonomiczne pieluszkowanie Nie nowotworom u dzieci- program ogólnopolski Nowe standardy opieki około porodowej odpowiedzi na pytania odtłuszczanie pieluch otulacz otulacz komplet otulacz polarowy otulacz wełniany pasta do zębów bez fluoru i parabenów czyli eliminujemy śmieci z dzieciowego świata:) petitka petitskirts plan porodu podgrzewacz poszewka na poduszkę pranie pieluszek wielorazowych Radzimy dobrze rodzimy rodzicielstwo powściągliwości SIO skład pieluszek jednorazowych spódniczko- pieluszki stosik pieluszkowy stripping sukienka szalik golf kołnierzyk szczotkowanie zębów animacja Szkoła rodzenia on-line szpital śpiworek testy tutorial ' e tutorial wielorazowych wkładek laktacyjnych tutu tutu bez szycia ubranka dla lalki uszyj to sam Wielozadaniowa wkładki higieniczne wielorazowe wkładki laktacyjne wielorazowe wkładki sucha pielucha Wkłady chłonne wkłąd chłonny worki na pieluszki wyprawka zabawki jak zrobić ząbkowanie zestaw pieluszkowy zrób to sam