21 stycznia 2013

Jakie i ile pieluszek wybrać + rodzaje pieluszek wielorazowychNa początek musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań, byś mogła sobie uświadomić na czym najbardziej ci zależy i na co możesz sobie pozwolić.

Najważniejsze kryteria/ pytania jakie musisz sobie zadać to na czym najbardziej Ci zależy:)
Czy na:

1. prostocie w zmianie pieluszek i obsłudze samych pieluszek?
2. częstotliwości prania i szybkości schnięcia pieluszek?
3. ilości pieniążków jakie możesz/ jesteś w stanie wydać na pieluszki?


Masz teraz  kilka możliwości:1. Wersja exclusive:) Nisko ekonomiczna, niemal wcale nie czasochłonna:)

Pieluszki AIO

 

1- super proste i wygodne- każdy sobie z nimi poradzi - obsługa na poziomie pampka
2- długie schnięcie, dużo pieluszek potrzebujesz tego typu
3- dość drogie, zazwyczaj są w jednym rozmiarze


Najłatwiejszą wersją i najszybszą jest pieluszka tzw. AIO - ALL IN ONE
Taka pieluszka ma z zewnątrz warstwę chroniącą od przecieków(otulacz), wewnątrz wszyty na stałe wkład - część chłonąca, a od pupci materiał dowolny- czasem jest to np. chłonna frotka, delikatna flanelka, bawełna, bambusik, lub polarek/ mikropolarek dający uczucie suchości.

Plusem wielkim jest to,że pielusie te są gotowe do użycia- nic nie trzeba wkładać, dopinać, przypinać. Po użyciu wędrują do pralki, potem na suszareczkę- i znów sa gotowe do użytku;) jak pampki do prania:)
Minusem tych pieluszek jest cena- zazwyczaj są to najdroższe pieluszki, do tego nie dające zbytniej możliwości manewru w zakresie chłonności. Do tego są zazwyczaj rozmiarowe- ładnie leżą na pupce, lecz trzeba co jakiś czas dokupować większe pielusie.

Ważnym dla mnie minusikiem jest to, iż długo schną.
Pieluszkę taką po zmoczeniu/ zabrudzeniu wrzucasz do kubełka na pieluszki- więc potrzeba ich więcej niż innych pieluszek.
Ja mam taką jedną Itti Bitti AIO jak dla mnie za długo schnie, za długo muszę na nią "czekać".

2. Wersja mniej exclusive, bardziej ekonomiczna;) lekko czasochłonna:)

Kieszonki, pieluszki SIO 

1- niewielki nakład pracy przy obsłudze pieluszek- "zmontowane" zaraz po praniu są super łatwe w zakładaniu.
2- średni do szybkiego czas schnięcia, potrzebujesz średnią ilość pieluszek- schną szybciej niż AIO, lecz dłużej niż składane/ tetra
3- wersja średnio ekonomiczna, są zarówno w rozmiarach odpowiadających wiekowi/ wadze dziecka, bądź też są w rozmiarze One Size - jeden na cały niemal okres pieluszkowania


Równie szybką wersją są pieluszki kieszonki w z warstwą pul- chroniącą przed przeciekami, od skórki dziecko może mieć mikropolarek/ polarek dający uczucie suchości- odprowadza on wilgoć wgłąb pieluszki, lub np. bambusek- dodatkowo chłonie, dziecko czuje mokro, lub welurek ( mięciutki, miluśki) bawełniany daje uczucie wilgoci, syntetyczny uczucie suchości.

Pieluszka taka ma wewnątrz wkład chłonny. Jedyna filozofia to włożenie wkładu- założenie pieluszki dziecku, następnie zdjęcie pieluszki usuniecie zanieczyszczeń ewentualnych i wyjęcie wkładu chłonnego- smyk do pralki, następnie an suszarkę, potem znów wkład wkładamy do pieluszki i zakładamy jak pampek niemal.
Plusem tego typu pieluszek jest to, iż szybko schną, można mieć więcej wkładów chłonnych które możemy stosować zamiennie- kieszonka sama schnie bardzo szybko. Dodatkowo kieszonki mogą być One Size- czyli z regulacją długości - jedna pieluszka zmienia rozmiarek od noworodkowej do dziecięcej:)
Do pieluszki kieszonki  można włożyć nie tylko specjalny wkład chłonny do niej przeznaczony, lecz również pieluszkę tetrową, inną składaną, lub po prostu mały ręczniczek ( idealne za złotóweczkę można je kupić np.w IKEI)
Minus- tak jak AIO- tych pieluszek trzeba mieć dość dużo- po jednej na każdą zmianę.
kieszonek ni powinno sie stosować kilka razy po jedynie wymianie wkładu- jak radzą niektóre mamy, czy portale, jednak polarek zostaje przesikany i zapaszek w nim pozostaje aż do wyprania.
Ja takie pieluszki stosuję na wyjścia, gdyż są szybkie w obsłudze, gdy dziecko zostaje z ciocią/ babcią, na noc- gdyż dają uczucie suchości o ile od pupci jest polar/ mikropolar. 

Inną wersją tego typu pieluszek są SIO- Snap In One. Jest to pieluszka w której mamy otulacz i przymocowujemy do niego wkłady chłonne na napki. Pieluszka ta ponieważ jest "rozkładana" do schnięcia schnie ciutkę krócej niż AIO, jednak dłużej niż kieszonki. W pieluszce takiej otulacz może służyć kilkukrotnie, możesz zmieniać same wkłady- jednak zajmuje to małą chwilkę.

Tutaj jedna z moich pierwszych kieszonekz wkładzikiem- teraz krój mój ewoluował, lecz zdjecia ładne, więc pokazuję


KIESZONKA z wkładem

PIELUSZKA SIO z wkładem wpinanym
tutaj na zdjeciu akurat otulacz polarkowy

3. wersja ekonomiczna:) średnio pracochłonna

Formowanki/ kieszonki formowane/ wkłady chłonne/ pieluszki składane + otulacz

1- bardziej skomplikowane, ja określam to mianem nauki jazdy samochodem ( skrzynia biegów  pedały, kierownica- ogarniamy i jedziemy) lub gotowaniem zupy, ziemniaczków i smażeniem kotlecików;0 po prostu mamy pewien schemacik działania, który gdy ogarniemy wykonujemy sprawnie i bezboleśnie, aczkolwiek na początku musimy się ciutkę przestawić;)
2- szybkie schniecie, wielkie pole manewru -  zamienników
3- super tanie- zwłaszcza tetra;)


Wersja dla mnie idealna na co dzień- tania i wygodna. 

Plusy są takie, iż formowanki można uszyć samemu, szybciej schną, można je suszyć na grzejniku. Gdy jest ciepło dziecko może chodzić w samej formowance- wówczas pupka się ładnie wentyluje( jest to wersja idealna dla dzieci które często się odparzają, mają problemy skórne, zaczynają przygoda z nocniczkiem  lub po prostu w upały), pieluszka przecieka, lecz wówczas łatwiej zauważyć kiedy dziecko sika i wtedy łatwiej przeprowadzić trening nocniczkowy.
Jeśli na formowankę nałożymy otulacz( jest on wielokrotnego użytku nie tak jak kieszonka gdyż nie przejmuje raczej aromatów) Wówczas mamy chłonną pieluszkę  nieprzemakającą- to moja wersja nocna również, ale i dzienna;)
Formowanki mają gotowy wszyty wkład chłonny- mogą mieć różne materiały od pupki- dające uczucie suchości, lub dające odczuć mokro. Schną dłużej niż otulacze i gotowe wkłady lub pieluszki składane, lecz można je suszyć w suszarkach bębnowych i na grzejnikach co usprawnia proces prania i suszenia;)
Kieszonki formowane schną jeszcze szybciej- jest to po prostu kieszonka lekko chłonąca posiadająca kieszonkę na dodatkowy wkład chłonny który wyjmujemy do prania i po wyschnięciu ponownie wkładamy. Regulujemy w ten sposób chłonność pieluszki i usprawniamy jej schniecie.
Minusem, jest to iż jest tutaj troszkę więcej pracy, lecz schnięcie pielusi jest dość szybkie, rozwiązanie bardzo ekonomiczne.
Pieluszki formowane z wszytym wkładem są w jednym rozmiarze- trzeba je co jakiś czas wymieniać. Pieluszki kieszonki mogą być One Size- regulujemy długość i szerokość pieluszki.
jako wkłądy chłonne do kieszonki możemy zastosować gotowe wkłady, pieluszki tetrowe, flanelkowe, bambusowe- do składania, lub ręczniczki.
JA obecnie potrzebuję około 3-4 otulaczy + 4/6 formowanek/ kieszonek na dzień.

Wersja super ekonomiczna, wymagająca największego nakładu pracy.
Pieluszkę montujemy czasem tuż po wysuszeniu, bądź bezpośrednio na dziecku;)
Pieluszki składane- musimy poskładać w origami, prostokąt, lub trójkąt, prefoldy składamy "na trzy", wkłady, formowanki jedynie układamy na otulaczu, bądź zapinamy an dziecku, kieszonkę formowaną musimy najpierw "nadziać" odpowiednim wkładem- czyli włożyć w kieszonkę wkład, pieluszkę, a następnie formowanka taka jest gotowa do użycia. 

Wersje do wyboru:

otulacz + część chłonna
Otulacz stosujemy wielokrotnie w ciągu dnia- do jego ewentualnego zabrudzenia, lub potrzeby odświeżenia.
Często zdarza się, iż jeden otulacz może służyć 1-2 dni nawet.
Otulacze schną bardzo szybko- jest to od 30 minut latem na dworze do kilku godzin po wyjęciu z pralki.
Wkłady chłonne można samemu łatwo uszyć- nawet ręcznie. ( zapraszam do działu Uszyj pieluszkę:))

Mogą to być:
pieluszki składane- tetrowe, flanelkowe, bambusowe, konopne- schną ekspresem, lecz troszkę wysiłku i czasu potrzebują na składanie i przewijanie.
prefoldy ( zszyte warstwy materiału które składamy "na 3) dzięki temu są fajnie chłonne, dość szybko schnące
gotowe wkłady- schną najdłużej z działu wkładów chłonnych- nie wymagają składania.


Otulacze- ich rodzaje :
- pul'owe / z tkanin z membraną- są cieniuśkie, "oddychają", szybko schną
polarowe- super oddychająca, troszkę grubsze, gdyż są szyte z 2 warstw polarku zazwyczaj
ekspresowo schną- po wyjęciu z pralki sa niemal zupełnie suche, mogą mieć prześliczne aplikacje- dowolne niemal;)
Jednak raczej nie nadają się na dłuższe podróże- gdy dziecko długo siedzi w foteliku polarek może oddać troszkę wilgoci gdy pieluszka / wkład będzie mocno przemoczona.
Należy je uprać gdy przesiąkną "zapaszkiem", lub się zabrudzą. Zazwyczaj po całym dniu, czasem raz na 2 dni;)
wełniane- można je kupić za niezłą sumkę, lub niezwykle tanio z wielką satysfakcją  zrobić samodzielnie:):) Ja mam obie wersje- różnic nie widzę w użytkowaniu:)

Pierze się je ręcznie  raczej przepłukuje w wodzie z szarym mydłem;) raz na 1-2 tygodnie ( wełna nie przejmuje zapachów) są super szczelne- nie zdarzają się w nich przecieki, niesamowicie oddychają. 
Raz na 1-2 miesiące w zależności od częstotliwości stosowania takiego otulacza należy je zalanolinować co wymaga troszkę pracy;)aczkolwiek jest ona dość przyjemna:)
Wełna najlepsza Merino- nie gryzie, latem chłodzi, zimą grzeje co jest niesamowitą termoregulacyjną właściwością wełny 100% :D:D
Wełna bardzo długo schnie- od 6 godzin latem na słonku do 2 dni nawet w łazience. 


Na początku otulacz- jest to osłonka która otula pupke dziecka wraz z częścią chłonącą, przeciwdziała przeciekom, jest to coś jak dawniej stosowane majteczki ceratkowe.

                                  

                                   OTULACZ POLAROWY

                         


Otulacze pul/ membranka


    Otulacz wełniany
              gatki                                             otulacz zapinany na guziki
zakładamy dziecku pieluszkę- składaną, 
lub formowaną, po czym na to takie gaciorki
                                   


JAK TO SIĘ "MONTUJE" NA DZIECKU??? 
 wcale nie jest to bardzo trudne;)


Formowanka na otulaczu 
dzieciątku najpierw zakłądamy chłonną formowankę, po czym otulamy ją otulaczem;)
Jak widać, formowanka może samodzielnie być zakłądana- wówczas jednak możliwe są przecieki.
i już zapięty otulacz z formowanką w środku :

  
a tutaj córeczka moja w otulaczyku z formowaneczką na pupci;)

i sztab formowanek noworodkowych:
kliknij na zdjęcie, zobaczysz jak składa się taką pieluszkę do mniejszego rozmiaru
   
Formowanka z wycięciem na pępuszek
zakładadamy taką pieluszkę na pupkę, po czym na nią otulaczyk

pieluszka- formowanka-kieszonka
  
formowanka welurkowa- rozmiarowa zapinana na boczkach z kieszonką  

kieszonka z wszytym wkładem
 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ile pieluszek Potrzebujesz 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


1.Musisz pomyśleć, co ile dni chciałabyś robić pranie- przy mniejszej ilości pieluszek możesz robić je codziennie  jednak moim zdaniem najłatwiej jest pranie takie robić co 2-3 dni- max 3, gdyż pieluszki jednak leżą w kubełku z całym asortymentem mikroorganizmów i zanieczyszczeń. 
Przyjmijmy 2 dni

2. Dodaj dodatkowo do tego czas schnięcia pieluszki, średnio 1 dzień
Otulacz w zależności od materiału, grubości / pory roku schnie od 30 minut do 6 godzin. Kieszonka z pulem schnie od godziny do 12 godzin. Pieluszka tetrowa od 15 minut do godziny. Kieszonka formowana od godziny do 6 godzin, pieluszka formowana z wszytym wkładem od 3 godzin do 24- 36 godzin, pieluszka AIO od 1 dnia do 2/ 2,5 dnia, otulacz wełniany od 12 godzin do 2 dni, wkład chłonny od godziny do 12/24 godzin( w zależności od grubości i użytego materiału.

3. Otrzymaną liczbę mnożymy przez ilość pieluszek zużywanych przez dziecko. Jest to zazwyczaj od 6 do 12 pieluszek na dobę. 

Przykładowo noworodek zużywa około 12 do 16 pieluszek ze względu na częste kupki. Musi Pani pomyśleć, jak często kupki robi dziecko i jak często średnio zmieniasz córci pielusie  Moja córeczka w wieku 4 mc zużywała około 10 pieluszek na dzień( miałam wówczas w rezerwie pieluszki tetrowe), teraz w wieku 12 mc zużywa około 4- 8 pieluszek na dobę- średnio 6.


Ja przykładowo robię pranie średnio co 2 dni ( nie lubię gdy dłużej mi pielusie zalegają w wiaderku), ulubionym moim typem są formowanki z otulaczami i kieszonki- średni czas schnięcia około 1 dzień. Córcia w zawyżeniu zużywa 6 pieluszek na dzień.
(2+1) x 6= 18 pieluszek


Ja osobiście polecam wersję- kilka kieszonek z wkładami na wyjścia, formowanki/ kieszonki formowane z otulaczami na co dzień;) 

Tak więc byłyby to 2-3 otulacze pul/ membrankowe, 1 otulacz polarkowy- na wypróbowanie, zawsze można wówczas odsprzedać  , lub dokupić/ uszyć sobie samemu więcej takowych:)
Kilka pieluszek tetrowych- wspaniałe są kiko bambusowe, lecz dość drogi niestety, kilka wkładów lub ręczniczków nackten( chyba?? ) i pieluszek formowanych.

Brak komentarzy:

Etykiety

AIO aplikacje na otulacz butelki i smoczki Candy rocznickowe Candy rocznickowe WYNIKI celiakia bezglutenu chemia w naszym życiu chusteczki myjki nawilżane- wielorazowe ciąża ciąża tydzień po tygodniu formowanka formowanki noworodkowe gatki wełniane hospitalizacja humor jak uszyc petitskirts jak uszyć Mei Tai - MT tutorial jak uszyć tutu jak zatrudnioć nianię- legalnie kalkulator ciąży i porodu Kalkulator powrotu do pracy po urodzeniu dziecka kaszka z mlekiem kieszonka kosmetyki dziecięce - skład chemiczny i ranking kulinaria łóżeczko - jakie? masaż logopedyczny mleko modyfikowane- gdy wyjścia innego nie ma jakie wybrać ? montessori metoda naturalna pielęgnacja naturalne pieluszkowanie Nie musi być drogo - ekologiczne i ekonomiczne pieluszkowanie Nie nowotworom u dzieci- program ogólnopolski Nowe standardy opieki około porodowej odpowiedzi na pytania odtłuszczanie pieluch otulacz otulacz komplet otulacz polarowy otulacz wełniany pasta do zębów bez fluoru i parabenów czyli eliminujemy śmieci z dzieciowego świata:) petitka petitskirts plan porodu podgrzewacz poszewka na poduszkę pranie pieluszek wielorazowych Radzimy dobrze rodzimy rodzicielstwo powściągliwości SIO skład pieluszek jednorazowych spódniczko- pieluszki stosik pieluszkowy stripping sukienka szalik golf kołnierzyk szczotkowanie zębów animacja Szkoła rodzenia on-line szpital śpiworek testy tutorial ' e tutorial wielorazowych wkładek laktacyjnych tutu tutu bez szycia ubranka dla lalki uszyj to sam Wielozadaniowa wkładki higieniczne wielorazowe wkładki laktacyjne wielorazowe wkładki sucha pielucha Wkłady chłonne wkłąd chłonny worki na pieluszki wyprawka zabawki jak zrobić ząbkowanie zestaw pieluszkowy zrób to sam