4 grudnia 2011

Jak legalnie zatrudnić nianię? precedura

"Jak legalnie zatrudnić nianię? Bezcenne wskazówki z pierwszej ręki!

Wiecie, że funkcjonuje ustawa żłobkowa pozwalająca legalnie zatrudnić nianię? Ano. Dziś bezcenne wskazówki z pierwszej ręki. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zatrudnieniu niani, ale boicie się zapytać. Autorką notki jest Agnieszka. Poniżej jej słowa.
Nianię legalnie zatrudnię!

Po szczęśliwym znalezieniu właściwej niani, nadchodzi chwila prawdy – nianię należy zalegalizować. Dzięki dobroci Ustawodawcy niania może wyjść z szarej strefy i stać się pełnoprawnym pracownikiem, z podatkami, ZUSami i ubezpieczeniem zdrowotnym.
W ćwiczonym przypadku omówię wersję najmniej skomplikowaną.
Z nianią należy podpisać umowę uaktywniającą, określającą gdzie, jak, kiedy, za ile i kim się opiekuje.
W moim przypadku, wynagrodzenie opiewa na okrągłą kwotę 1386 zł brutto. Jest to maksymalna kwota, dla której Państwo Polskie opłaca za nianię składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W ciągu 7 dni od podpisania umowy należy dopełnić formalności z ZUSem. W tym celu rodzic dostarcza (pocztą też można) dwa wypełnione formularze: ZUS ZFA (dokument za pomocą którego rodzic rejestruje się jako płatnik składek) oraz ZUS ZUA (dokument za pomocą którego niania jest zgłaszana przez płatnika-rodzica do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego). Gdyby Niania miała być objęta jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym, zamiast ZUA należy wypełnić druk ZZA.
Od momentu zgłoszenia nasza niania jest legalna. Co dalej?


Przez pierwszy miesiąc w razie konieczności pojawienia się u państwowego lekarza, niania może posługiwać się kopią druku ZUS ZUA, który potwierdza objęcie jej ubezpieczeniem zdrowotnym. W kolejnych miesiącach na rodzicach ciąży obowiązek przekazywania jej druku RMUA.
Do 15 dnia kolejnego miesiąca rodzice muszą złożyć w ZUS dokumenty rozliczające nianię za miesiąc poprzedni. Czyli, skoro zalegalizowałam nianię z dniem 1 grudnia, do 15 stycznia mam dostarczyć dwa druki: DRA i RCA (jeśli na początku był druk ZUA) lub RZA (jeśli zaczynaliśmy od druku ZZA). Jeśli od tego momentu nie będziemy zmieniać wysokości wynagrodzenia niani, w kolejnych miesiącach składanie deklaracji miesięcznych nie jest konieczne – ZUS je sobie sam kopiuje z poprzedniego miesiąca. Natomiast w razie zmiany wysokości kwot ubezpieczeń, należy złożyć nowe druki DRA i RCA/RZA.
Czy to koniec? Już juz prawie. Jeszcze tylko niania musi odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego – w przypadku wynagrodzenia wynoszącego 1386 zł, jest to kwota 199,58. Opłacenie podatku jest obowiązkiem niani i rodzicom nic do tego.
Uff.

To jest przypadek najprostszy. Można go rozszerzyć o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, opłacane w całości przez nianię (33,96) – wtedy na druku ZUA/ZA zaznaczamy również opcję „ubezpieczenie chorobowe” w sekcji ubezpieczeń dobrowolnych. Tyle tylko, że składkę chorobową, mimo opłacania jej przez nianię odprowadza do ZUS rodzic.


Można niani płacić więcej niż 1386 zł – wtedy od nadwyżki ponad tą kwotę należy opłacać z własnej kieszeni. Niania i rodzic finansują w równych cześciach składkę na ubezpieczenie emerytalne (po 9,76%), składkę na ubezpieczenie rentowe w wysokości 1,5% finansuje niania a w wysokości 4,5% finansuje rodzic. Niezależnie od tego kto co finansuje, składki „nadwyżkowe” odprowadza do ZUS rodzic.

Kody, szyfry, tricki, myki.
Na początku składamy deklaracje zgłoszeniowe: ZUS ZFA i ZUS ZUA/ZZA – posługując się kodem tytułu ubezpieczenia(*) 04 30.
W deklaracjach miesięcznych jest to bardziej skomplikowane.
Deklaracja DRA z kodem 40 mm rrrr (np deklaraca za listopad 2011 ma kod 40 11 2011) służy do rozliczenia składek sfinansowanych ze środków budżetu państwa oraz składek opłaconych przez płatnika (rodzica)
Imienny raport RCA/RZA z kodem 04 30 wypełniamy gdy niania nie zarabia więcej niż 1386 zł, natomiast jeśli jej pensja jest wyższa, składamy dwa raporty RCA/RZA – jeden z kodem 04 30 na kwotę finansowaną przez państwo, a drugi z kodem 04 31 którego podstawą wymiaru składek jest nadwyżka nad limit.

Wersję rozszerzoną znam tylko z poradnika zamieszczonego przez ZUS, ponieważ w naszym przypadku wynagrodzenie niani nie przeroczyło kwoty 1386 zł.

(*) kod tytułu ubezpieczenia ma jeszcze dwie cyfry, uprzejma pani z infolinii ZUS powiedziała mi, że mam wpisać 04 30 0 0.

Dokumenty do ZUS zostały dzisiaj wysłane. Wiem już, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potwierdza że jest OK, więc jeśli się nie odezwą, to znaczy że nigdzie się nie pomyliłam. Wypełnienie kwitów w wariancie podstawowym zajęło mi: 1) godzinę czytania poradnika, 2) studiowanie wskazówek na stronie ustawazlobkowa.niania.pl, 3) pół godziny wypełniania papierów, 4) jakieś 5 telefonów na infolinię, bo poradnik jednak nie tłumaczy wszystkiego wprost.

Domowa Księgowa, Agnieszka"

źródło

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dzięki ci za ten wpis, sama mam malucha i szukam dla niej niani, a jak zobaczyłam pit dla niani to troche się zmartwiłam, że kolejne schody dla normalnych ludzi władza szykuje.

Etykiety

AIO aplikacje na otulacz butelki i smoczki Candy rocznickowe Candy rocznickowe WYNIKI celiakia bezglutenu chemia w naszym życiu chusteczki myjki nawilżane- wielorazowe ciąża ciąża tydzień po tygodniu formowanka formowanki noworodkowe gatki wełniane hospitalizacja humor jak uszyc petitskirts jak uszyć Mei Tai - MT tutorial jak uszyć tutu jak zatrudnioć nianię- legalnie kalkulator ciąży i porodu Kalkulator powrotu do pracy po urodzeniu dziecka kaszka z mlekiem kieszonka kosmetyki dziecięce - skład chemiczny i ranking kulinaria łóżeczko - jakie? masaż logopedyczny mleko modyfikowane- gdy wyjścia innego nie ma jakie wybrać ? montessori metoda naturalna pielęgnacja naturalne pieluszkowanie Nie musi być drogo - ekologiczne i ekonomiczne pieluszkowanie Nie nowotworom u dzieci- program ogólnopolski Nowe standardy opieki około porodowej odpowiedzi na pytania odtłuszczanie pieluch otulacz otulacz komplet otulacz polarowy otulacz wełniany pasta do zębów bez fluoru i parabenów czyli eliminujemy śmieci z dzieciowego świata:) petitka petitskirts plan porodu podgrzewacz poszewka na poduszkę pranie pieluszek wielorazowych Radzimy dobrze rodzimy rodzicielstwo powściągliwości SIO skład pieluszek jednorazowych spódniczko- pieluszki stosik pieluszkowy stripping sukienka szalik golf kołnierzyk szczotkowanie zębów animacja Szkoła rodzenia on-line szpital śpiworek testy tutorial ' e tutorial wielorazowych wkładek laktacyjnych tutu tutu bez szycia ubranka dla lalki uszyj to sam Wielozadaniowa wkładki higieniczne wielorazowe wkładki laktacyjne wielorazowe wkładki sucha pielucha Wkłady chłonne wkłąd chłonny worki na pieluszki wyprawka zabawki jak zrobić ząbkowanie zestaw pieluszkowy zrób to sam