2 maja 2011

Wpływ różnych związków chemicznych na nasze zdrowie - znaleziony artykuł

Jakiś czas temu organizacja WWF rozpoczęła akcję DETOX
wwf
Po krótce chodzi o to, że w produktach codziennego użytku znajdują się toksyczne substancje, których firmy często nie muszą nawet deklarować na etykietach i w skladzie. Sęk w tym, że ulegają one biokumulacji, tzn. powoli, powoli je przyjmujemy, ale nie możemy się ich pozbyć i zostają w naszych organiżmach do końca życia. Chodzi nie tylko o jedzenie, ale też kosmetyki, produkty, z których składają się nasze domy (podłogi, ściany, meble, sprzęt), a także środki czystości.

oto kilka informacji na ten temat:


Badanie krwi

Po co badaliśmy krew?
W ramach kampanii DETOX WWF przeprowadził dwa badania krwi na obecność toksycznych chemikaliów. Do pierwszego z nich zaprosiliśmy grono znanych Polaków. W drugim udział wzięła wybrana w konkursie trzypokoleniowa rodzina z Warszawy. W badaniach chcieliśmy sprawdzić, czy we krwi przypadkowo wybranych osób można znaleźć wiele substancji chemicznych o toksycznych właściwościach, które przedostają się do naszych organizmów z otaczających nas produktów codziennego użytku. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W ten sposób chcieliśmy uświadomić wszystkim, że problem braku kontroli toksycznych chemikaliów dotyczy każdego z nas.



Jakie były wyniki badania?
Pobrana krew wysłana została do specjalistycznych laboratoriów w Czechach, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Belgii. W próbkach stwierdzono występowanie takich grup niebezpiecznych związków chemicznych jak PCB, OCP, PBDE, ftalany, PFOA i PFOS. Chemikalia te występują między innymi w środkach ochrony roślin, detergentach, kosmetykach, farbach, lakierach, meblach i odzieży. Związki fluoropochodne (PFOA/PFOS) wykorzystywane są przy produkcji tkanin, opakowań do żywności oraz teflonu. Ftalany można znaleźć w wyrobach z plastiku (w tym PCV). Niektóre z tych substancji są też składnikami puszek, plastikowych butelek, a także obudowy komputerów i telewizorów. Czytaj więcej o chemikaliach

Czytaj więcej o wynikach badania znanych osób i polskiej rodziny

Skąd wzięły się chemikalia we krwi?
Tymczasem, jak wynika z badań prowadzonych przez naukowców, syntetyczne związki chemiczne produkowane przez przemysł gromadząc się w ciele człowieka i innych organizmach żywych, a także w środowisku, przyczyniają się do wielu problemów zdrowotnych ludzi i zwierząt. Wdychamy je razem z kurzem, spożywamy z pokarmem, wiele z nich przedostaje się do naszego ciała także przez skórę.

Opublikowane przez WWF raporty analizujące doniesienia naukowe Powody do niepokoju i Poświęcając nasze dzieci alarmują, że związki chemiczne, przedostając się do organizmów ludzi i zwierząt, mogą być m.in. przyczyną nowotworów, osłabienia systemu odpornościowego, zaburzeń hormonalnych, czy zmian w zachowaniu. Szczególnie niepokojący jest wpływ tych substancji na kształtowanie się organizmów dzieci. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że związki chemiczne spotykane w produktach codziennego użytku, mogą powodować zaburzenia w rozwoju mózgu i centralnego układu nerwowego.


Słownik


Alergenne - dowolne (chemiczne bądź inne) czynniki powodujące reakcję alergiczną

Bioakumulatywne - posiadające zdolność do gromadzenia się (akumulacji) w organizmach żywych.

Bisfenol A (BPA) - związek chemiczny zaburzający działanie hormonów , wykorzystywany przy produkcji niektórych wysokojakościowych wyrobów z przezroczystych plastików (np. butelek do karmienia niemowląt) oraz jako składnik żywic wyściełających większość metalowych puszek do przechowywania żywności.

Bromowane opóźniacze spalania - grupa związków chemicznych zawierających brom, wykorzystywanych do zmniejszania łatwopalności materiałów takich jak tekstylia i plastiki. Wiele spośród tych środków charakteryzuje się dużą trwałością w środowisku i/lub zdolnością do akumulacji w ciałach zwierząt i ludzi.

DDT - przestarzały insektycyd z grupy węglowodorów chlorowanych, zaklasyfikowany jako trwałe zanieczyszczenie organiczne (persistent organic pollutant - POP). W latach 70-tych XX wieku zakazany w wielu krajach po tym, jak odkryto, że jego stężenie wzrasta w ciałach zwierząt i jest on odpowiedzialny za ogromne zniszczenia w populacjach niektórych gatunków ptaków.

Dioksyny - grupa silnie toksycznych, trwałych i bioakumulatywnych związków chemicznych. Są one silnie i znane jako związki zaburzające działanie hormonów . Nie są one produkowane celowo, ale są wytwarzane przy okazji spalania chemikaliów i niektórych substancji, łącznie z . Są one klasyfikowane jako POP .

Dokrewne (gruczoły dokrewne) - dowolny gruczoł wewnątrz ciała, który może wydzielać hormony bezpośrednio do krwioobiegu, czyli gruczoł pozbawiony własnych przewodów. Na przykład przysadka mózgowa, tarczyca, jądra, jajniki itp.

Ftalany - grupa związków, z których część uznaje się za związki zaburzające działanie hormonów (EDC). Niektóre ftalany są dodawane do plastików z PVC (polichlorkiem winylu), aby uczynić je bardziej miękkimi i elastycznymi. Są one również dodawane do licznych kosmetyków . Ftalany mogą uwalniać się z produktów, do których były dodane, co prowadzi do poważnych skażeń u ludzi.

Kancerogen - substancja chemiczna, która może powodować powstawanie nowotworów.

Kreozot - petrochemiczny środek do konserwacji drewna.

Mutagenne chemikalia lub substancje mogące powodować powstawanie mutacji genetycznych u żywych organizmów.

OCP - (organo-chlorine pesticides - pestycydy z grupy chlorowanych węglowodorów) - wiele pestycydów stosowanych powszechnie w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych XX wieku należało do OCP. Stosowanie wielu z nich jest obecnie zakazane po tym, jak zbyt późno odkryto, że są w środowisku i powodują długoterminowe zatrucia wśród zwierząt. Na przykład, populacje ptaków drapieżnych bardzo ucierpiały gdy DDT spowodowało powstawanie zbyt cienkich skorupek na ich jajach, które w efekcie pękały przy wysiadywaniu.

PBDE - polibromowane etery fenylowe (poly brominated diphenyl ethers). Specyficzna grupa . Niektóre zostały wyeliminowane ze względu na ich trwałość , bioakumulację i toksyczność .

PC - plastik poliwęglowy. (polycarbonate plastic). Ten rodzaj plastiku zawiera bisfenol A , który jest związkiem zaburzającym działanie hormonów. Plastiki poliwęglowe można często zidentyfikować po oznaczeniu "PC7" na opakowaniach lub trójkącie symbolizującym recykling i oznaczonym wewnątrz cyfrą 7. PCB - polichlorowane bifenyle (poly chlorinated biphenyls). Jest to ogromna grupa związków chemicznych opracowanych w latach 1950-tych i stosowanych jako izolacja w bardzo różnych urządzeniach elektrycznych, zwłaszcza transformatorach. Pozostają one w środowisku bardzo długo (nawet przez kilka dziesięcioleci) i znajduje je się obecnie wszędzie, łącznie z mlekiem karmiących kobiet. Początkowo sądzono, że ich toksyczność jest niska, ale obecnie pojawia się coraz więcej dowodów na ich subtelne, lecz szkodliwe działanie - nawet przy małych dawkach. PCB są zaliczane do POP
Perfumy - około 300 różnych substancji chemicznych wykorzystuje się przy produkcji zapachów w kosmetykach i przyborach toaletowych. Spośród tych 300 chemikaliów, około 100 może być w naturze związkami trwałymi bądź alergennymi .

POP - trwałe zanieczyszczenia organiczne (persistent organic pollutants). Są to związki charakteryzujące się znaczną toksycznością , trwałością i bioakumulatywnością mogące również przenosić się na znaczne odległości identyfikuje obecnie dwanaście związków jako POP i związki te są na całym świecie stopniowo eliminowane.

PVC - polichlorek winylu. Plastikowy polimer (duża cząsteczka) o wielu różnych zastosowaniach. Jego właściwości fizyczne są zmieniane (staje się elastyczny) dzięki dodaniu różnych chemicznych dodatków, np. ftalanów . Przy spalaniu PCV uwalniają się z nich również bardzo niebezpieczne związki zwane dioksynami .

Substancja toksyczna - Substancja chemiczna lub czynnik, który może powodować uszkodzenia lub działać niekorzystnie na układy biologiczne.

TCO (eko-etykieta) - pro-środowiskowy system etykietowania sprzętu komputerowego, zarządzany przez Szwedzką Konfederację Pracowników Zawodowych (TCO). Ustanowiony w roku 1992, system ten obejmuje szeroką gamę zagadnień takich jak środowisko, ergonomiczność, użyteczność, emisja pól magnetycznych i elektrycznych, spożycie energii i bezpieczeństwo pod względem zapłonów elektrycznych.

Toksyczność - Stopień, w którym dana substancja chemiczna działa szkodliwie na system biologiczny organizmu.

Triclosan - chlorowany środek antybakteryjny wykorzystywany w pastach do zębów, proszkach do prania (itp.) oraz urządzeniach do przygotowywania żywności. Triklosan został wykryty w ludzkim mleku.

Trwały związek chemiczny - związek, który nie ulega łatwo rozpadowi w środowisku, przez co długo istnieje w swej toksycznej formie.

vPvB - bardzo trwałe bardzo bioakumulatywne . Określa się tak niektóre spośród najgorszych chemikaliów, które pozostają toksyczne przez długi czas i podlegające szybkiej akumulacji w organizmach ludzi i zwierząt.

VOC - lotne substancje organiczne (volatile organic chemicals). Stosowane często jako rozpuszczalniki w farbach, lakierach, środkach czyszczących itp. Przyczyniają się one do zanieczyszczenia powietrza, prowadzącego do astmy i innych problemów oddechowych.

Zasada zapobiegania - Podejmowanie działań, by powstrzymać degradację środowiska, poprzez przeciwdziałanie zagrożeniu poważnymi i nieodwracalnymi szkodami pomimo braku całkowitej pewności wynikającej z badań naukowych.

Związki zaburzające działanie hormonów (endocrine disrupting chemicals - EDC) - interferują z normalnym funkcjonowaniem układu hormonalnego zarówno ludzi, jak i zwierząt. Mogą one w konsekwencji wywoływać różnorodne skutki, łącznie z problemami reprodukcyjnymi, rozwojowymi i behawioralnymi.

Związki organiczne - chemikalia zbudowane na bazie atomów węgla.
Źródło

3 komentarze:

Dagmara Hennig pisze...

SzczerbatkoMamo :)
Oglądałam niedawno program popularnonaukowy o składzie chemicznym opakowań sztucznych używanych w przemyśle spożywczym, którego to składu nie znają ci, którzy je wykorzystują do pakowania WIERZĄC tylko, że są bezpieczne, a co jest nieprawdą, ale badania się utajnia za grube łapówy.

Skopiowany materiał powinien mieć źródło, inaczej łamie się prawa autorskie ;) A, że od plastiku nie uciekniemy, może choć napisz o butelkach do mleka BPA free? Które to są i gdzie ich szukać? Od zawsze wolne były medeli, avent miał minimalne ilości, teraz widzę też nuka i nawet nowe baby ono...
Całe szczęście już coraz więcej firm dzieciecych poszło w tym kierunku, ale i tak można się zastanawiać czy nie lepiej tradycyjne szklane? Tylko wcale nie tak łatwo je kupić, a i jest zagrożenie, że się stłuką. Tak źle i tak niedobrze...
Pozdrowionka

Madziula pisze...

iimajko
Zapewne przegapiłaś -
Źródło jest podnane:)
Popatrz na samym końcu- jest tam link:)
Podaję specjalnie by nie łamać praw autorskich ani nie przywłaszczać cudzego dorobku intelektualnego:)

Chyba oglądałyśmy ten sam program- fakt, plastik jest substancją szkodliwą, jednak teraz niemal wszystko jest nim naszpikowane- od ubrań, po dziecięce zabawki.
Niestety obawiam się, ze w dzisiejszych czasach nie uniknie się zupełnego z nim kontaktu:(

Specjalistka nie jestem, lecz z butelek wiem, że bez ftalanów są AVENT - miodowe. Tych używamy i szczerze powiedziawszy nie orientuję się jak jest z innymi. Jeśli znalazłabyś takie informacje- podziel się proszę linkiem:)
A z zabawek najlepsze są niemalowane drewniane , szyte z tkanin naturalnych, bądź dziergane z wełny np.
Mego synka mama chrzestna znalazła gryzaczki bez ftalanów. Bardzo fajne, lecz niestety wyrzuciłam opakowanie i nie wiem jakiej były firmy:(

Ps. bardzo się cieszę, że tak bardzo Udzielasz się na blogu:)
Dziękuję za ciekawe komentarze i przedstawianie swojego punktu widzenia:D

Dagmara Hennig pisze...

Racja, musiałam przegapić ;)
O butelkach jest dużo informacji na forach, po wpisaniu hasła butelki BPA free albo coś podobnego, nie ma tylko nigdzie zebranych tych konkretnych informacji do kupy - na ogół trzeba się przekopywać przez liczne strony, gdzie rodzice opisują co na etykietkach trafili.
A tu jest już taki zbiorek przydatnych rzeczy na blogu, że aż się prosi o kolejne, by podrzucać tylko gotowe linki nowym mamom :)

Mam jeszcze pytanie - czy można u Ciebie zamawiać takie pieluszki i czy masz cennik na poszczególne rodzaje?
Ja juz się obkupiłam swego czasu na portalu aukcyjnym, ale wciąż są mamy, które wielopieluszek nie znają :)